کاربردهای ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور و کاربردهای جذاب آن

شاید در سالن‌های کنفرانس، همایش، محیط‌های آموزشی، اماکن تجاری و… با دستگاهی مواجه شده باشید که تصاویر نمایش داده شده بر روی یک مانیتور کوچک مثل مانیتور لپ‌ تاپ را بر روی پرده‌ بزرگی به نمایش درمی‌آورد. این دستگاه پرکاربرد که برای اجرای کنفرانس‌ها در سالن‌های بزرگ به کمک انسان‌ها آمده است، تحت عنوان ویدیو پروژکتور شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویدیو پروژکتور آشنا کرده و اطلاعاتی در رابطه با ویژگی‌های این دستگاه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. حتما پس از خواندن این مقاله دید بهتری نسب به خرید ویدئو پروژکتور و کاربردهای آن پیدا خواهید کرد.

ویدئو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور دستگاهی است برای نمایش تصاویر دیجیتالی ارسالی از کامپیوترها و لپ تاپ ها و حتی دوربین های دیجیتالی و… که تصویر را در ابعاد بسیار بزرگ و با کیفیت بسیار بالا روی یک پرده یا دیوار سفید نشان می دهد. این دستگاه کمک می کند تا افراد بیشتری بتوانند یک فیلم یا سریال تلویزیونی و همچنین یک بازی ویدیویی را با شکوه و جزئیات بیشتر مشاهده کنند. نکته حائز اهمیت این است که سطح تعبیه شده در مقابل ویدیو پروژکتور که قرار است تصویر بر روی آن به نمایش درآید، باید سطحی صاف و ترجیحا یکدست باشد تا تصاویر گسترش یافته روی آن از بالاترین کیفیت نور و رنگ برخوردار باشد. از این رو معمولا ویدیو پروژکتور در مقابل دیوارهای کاملا سفید قرار گرفته و یا در مقابل آن از پرده‌های نمایش استفاده می‌شود.

با رشد سریع تکنولوژی در انتشار اطلاعات و ارتباطات در ۱۰ سال اخیر شرکت ها، سازمان ها و مراکز آموزشی برای سادگی در آموزش و برگزاری بهتر جلسات از این دستگاه ها استفاده می‌کنند.

گسترش محبوبیت ویدئو پروژکتورها سبب شد تا تقاضا برای خرید این دستگاه نیز با افزایش قابل توجهی روبرو شود. اما بسیاری از مردم هنوز هم با کارکرد، ماهیت، انواع و کاربرد‌های یک ویدئو پروژکتور به خوبی آشنا نیستند در بخش بعدی این مقاله به معرفی قابلیت های پروژکتور ها می پردازیم.

جهان-پروژکتور

کاربرد ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور زمانی یک محصول و سیستم نسبتا لوکس محسوب میشد و کمتر مورد اقبال قرار می گرفت. ولی با آغاز عصر ویدئو، جایگاه جدیدی برای نمایشگرها تعریف شده است و ویدئو پروژکتور به عنوان یکی از حرفه ای ترین و پر کاربرد ترین نمایشگرها در حوزه های مختلف نظیر کسب و کار، تبلیغات، نمایشگاهی، سینمای خانگی، فرهنگی، هنری، ورزشی، تفریحی و … نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

این محصول با سرعت زیادی روند تکاملی خود را سیر می کند و اگر روزگاری نسل اول آن فقط در سالنهای سینما و یا مراکز مهم علمی و پژوهشی کاربرد داشت، اکنون در سالنهای سینما، هتلها، استخرها، نمایشگاهها، موزه ها، مراکز آموزشی ( از مدارس و موسسات گرفته تا دانشگاهها )مراکز عملیاتی، مراکز پژوهشی، اتاق کنفرانس شرکتها و سازمانها و … کاربرد دارد.

برخی از مراکز کاربرد ویدئو پروژکتور

 • مسکونی

امروزه افراد می توانند با استفاده از یک ویدئو پروژکتور یک سینمای خانگی داشته باشند و فیلم ها، مسابقات ورزشی مورد علاقه خود را در ابعاد 200 اینچ مشاهده نمایند حتی می توانند کنسول های بازی را به ویدئو پروژکتور متصل نمایند.

 • استفاده در جلسات

به نظر می رسد عمده مصرف ویدئو پروژکتور در مصارف جلسات باشد. این جلسات در گروههای کوچک برای پرزنت محصولات و خدمات، گروههای متوسط به منظور کنفرانس، و یا گروههای بزرگ در قالب سالنهای همایش و سمینار می توانند از امکانات ویژه دیتا پروژکتور بهره مند شوند.

 • رستوران ها و کافی شاپ

گاه افراد تمایل دارند مسابقات فوتبال را در یک محیط دوستان و به همراه دوستانشان بصورت دسته جمعی مشاهده نمایند، یکی از بهترین مکان ها رستوران ها و کافه ها می باشد. (داشتن دیتا پروژکتور یک مزیت رقابتی برای این صنف محسوب می شود)

 • موسسات ، مدارس ، دانشگاها

یکی دیگر از موارد استفاده ویدئو پروژکتور در مصارف هوشمند سازی مدارس است. ترکیب این دستگاه با سیستم ویژوالایزر و همچنین برد هوشمند، بدنه اصلی سخت افزاری کلاس هوشمند را تشکیل می دهد؛ که در مدارس و دانشگاههای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تبلیغات و نمایشگاه ها

کاربرد دیگر این دستگاه در حوزه تبلیغات است. نمایشگاههای داخلی شرکتها، نمایشگاههای خارجی،لابی ها و حتی اخیرا مراکز خرید و فروشگاهها با استفاده از امکانات بالقوه پروژکتور، پروژه های تبلیغاتی بزرگی را اجرا می کنند.

 • دفاتر کاری و شرکت ها

اتاق جلسات، سالن های کنفرانس و سالن های همایش جهت برگزاری جلسات داخلی و خارجیویدئو پروژکتور در کنفرانس

 • مکان های تفریحی

ویدئو پروژکتورها در سینماها، تئاتر، سینماهای چند بعدی و شهربازی و محل تفریح کودکان کاربردهای فراوانی دارند.

 • کلاس های شبیه سازی

مشابه آموزش خلبانی یا کشتیرانی

 • باشگاه های ورزشی

انواع پروژکتور

ویدئو پروژکتورها از نظر کاربرد آن‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • ویدئو پروژکتور جیبی

همانطور که از اسم این دستگاه‌ها نیز مشخص است، پروژکتورهای کوچکی هستند که می‌توانید به راحتی آن‌ها را حمل کنید. برای استفاده از این دستگاه‌ها باید آن‌ها را بر روی یک سه پایه عکاسی قرار دهید. شدت روشنایی آن‌ها به حداکثر 1000 لنسی لومن می‌رسد و برای تغییر اندازه تصویر بر روی پرده پروژکتور، باید فاصله آن‌ها را با پرده کم یا زیاد کنید.پروژکتور جیبی

 • ویدئو پروژکتور خانگی

اگر قصد دارید برای منزل خود یک ویدئو پروژکتور تهیه نمایید، باید به سراغ این دستگاه‌ها بروید. شدت روشنایی آن‌ها به حداکثر 2500 لنسی لومن می‌رسد و کنتراست تصویر آن‌ها نیز بسیار بالا است.

 • ویدئو پروژکتورهای چندکاربره

این ویدئو پروژکتورها همه کاره‌اند (بیشتر ویدئو پروژکتورهای موجود در بازار در این دسته قرار می‌گیرند) و برای هر کاری می‌توانید از آن‌های استفاده کنید. شدت تصویر آن‌ها به 4500 لنسی لومن (گاهی حتی بیشتر) می‌رسد. ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای معمولا سبک بوده و می‌توانید آن‌ها را حمل کنید.

 • ویدئو پروژکتورهای تجاری

پروژکتورهای تجاری پروژکتورهایی هستند که در مشاغل برای ارائه اهداف استفاده می شوند و بیشتر به لپ تاپ ها و رایانه های شخصی رومیزی متصل می شوند تا رابط های آینه ای داشته باشند. در صورت نیاز می توان از آنها به عنوان کمک آموزشی نیز استفاده کرد.

 • ویدئو پروژکتورهای پرتاب کوتاه و پرتاب طولانی

فاصله پرتاب، فاصله پروژکتور تا صفحه است. پروژکتورهایی با فاصله پرتاب کوتاه و فاصله پرتاب طولانی وجود دارد. یک پروژکتور پرتاب کوتاه پروژکتوری است که می توانید آن را نزدیک به صفحه نمایش قرار دهید و همچنان آن را پر کنید. پروژکتورهای استاندارد سقفی یا اتاق پشتی ممکن است فواصل پرتابی طولانی تری داشته باشند که در صورت نیاز شما را ملزم می کند دستگاه را تا پشت اتاق قرار دهید. یک پروژکتور پرتاب کوتاه به دلیل نزدیکی به صفحه نمایش، مفید است.

تفاوت بین ویدئو پروژکتور و دیتا پروژکتور

همیشه برای خریداران پروژکتور این سوال پیش می آید که تفاوت بین اسم های ویدئو پروژکتور و دیتا پروژکتور که در بازار به کار می رود چیست ؟ گاهی اوقات یک فروشنده از یک اسم استفاده میکند و فروشنده بعدی از اسم دیگر. حتی گاهی اوقات ویدئو پروجکشن هم به گزینه ها اضافه میشود و مصرف کنندگان گیج تر از قبل از ما میپرسند تفاوت این محصولات در کجاست ؟

زمانی که پروژکتورها تنها وسیله ای برای نمایش ویدئو و فیلم بودند اسم ویدئو پروژکتور کاربرد بسیار زیادی داشت اما این روزها که پروژکتور ها برای نمایش فایل های متنی ، تصاویر مختلف ، عکس های پزشکی ، فایل های پاورپوینت و غیره به کار میروند از کلمه دیتا که در زبان انگلیسی به معنای ” اطلاعات ” است به کار میرود. پس در عمل تفاوتی بین ویدئو پروژکتور و دیتا پروژکتورها وجود ندارد چرا که پروژکتورهای موجود در بازار خیلی وقت است از نمایش تنهای ویدئو فراتر رفته و انواع فرمت های ” اطلاعات ” را نیز به نمایش میگذارند.

مزایای ویدئو پروژکتور

 • ارزش

کیفیت باید با قیمت مطابقت داشته باشد. حداقل، شما باید پروژکتوری تهیه کنید که کیفیت یا ویژگی های بیشتری نسبت به هزینه آن به شما بدهد تا بتوانید در نهایت سرمایه گذاری خود را نسبت به بودجه خود به حداکثر برسانید.

 • قابلیت حمل

یک پروژکتور، حتی بزرگ‌ترین آنها به اندازه یک چاپگر، نسبتاً قابل حمل و جمع‌وجور هستند. پروژکتورهای پیکو یا جیبی وجود دارند که در واقع به اندازه یک گوشی هوشمند هستند. آنها عمدتاً به دلیل اندازه آنها پروژکتورهای کوتاه پرتاب هستند. در هنگام خرید توجه داشته باشید که سایز پروژکتوری تهیه کنید که برای شرایط شما منطقی باشد.

 • راحتی چشم

روشنایی پروژکتور باید درست باشد تا اطمینان حاصل شود که تصویر به دست آمده را به گونه ای می بینید که به چشمان شما فشار نیاورد. نور آبی یک پروژکتور به اندازه نور آبی تلویزیون ها باعث خستگی چشم نمی شود. دقیقاً به این دلیل که شما به جای تماشای مستقیم چیزی روی یک صفحه روشن، یک تصویر منعکس شده یا نمایش داده شده را می بینید.

پروژکتور-سینما

 • تصاویر عظیم

هرچه تصویر بزرگتر باشد، پس از نمایش آن تصویر، جزئیات بیشتری را مشاهده خواهید کرد. عوامل دیگری مانند وضوح یا تعداد پیکسل در تصویر و همچنین نسبت کنتراست و نسبت ابعاد می توانند بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارند، اما برای اکثر افراد داشتن هر پروژکتوری به دلیل بزرگی برجستگی های آن مفید است.

 • اندازه تصویر قابل تنظیم

برخلاف تلویزیون‌ها و مانیتورهای رایانه، می‌توانید اندازه تصویر طرح‌ریزی یا تصویری را که به آن نگاه می‌کنید با تکان دادن در تنظیمات یا کنترل‌های دستگاه سفارشی کنید. می‌توانید از زوم لنز یا تصحیح کیستون برای رفع نماهایی که در زاویه یا نسبت پرتاب اشتباه هستند استفاده کنید. اگر روی یک دیوار خالی پرتاب می‌کنید، می‌توانید به معنای واقعی کلمه صفحه را هر اندازه یا نسبت ابعادی که می‌خواهید یکسان کنید.

در این مقاله سعی کردیم به توضیح مختصری درباره ویدئو پروژکتور و کاربرد ها و مزایای آن بپردازیم. در مقالات بعدی به تشریح تکنولوژی ویدئو پروژکتور ها، قابلیت ها و مکانیزم عمل آن ها خوهیم پرداخت و به شما کمک خواهیم کرد تا انتخاب بهتری برای خرید این دستگاه کاربردی داشته باشید.

برای خرید و یا دریافت مشاوره درباره انواع ویدئو پروژکتور میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید:

خرید انواع ویدئو پروژکتور

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] مقالات قبلی به بررسی ویدئو پروژکتور و کاربردهای جذاب آن پرداختیم و ویژگی های انتخاب یک دستگاه خوب را بررسی […]

 2. […] مقاله قبل به توضیح مختصری راجع به ویدئو پروژکتور،کاربردها، […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.